Ubezpieczenie komunikacyjne
Odpowiedzialność cywilna (OC)
Zakres tego ubezpieczenia regulowany jest ustawowo, dlatego wybierając OC należy kierować się jak najniższą ceną polisy. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe rozszerzenia, które wzbogacają ochronę, a często dostępne są w cenie obowiązkowego ubezpieczenia OC lub za nieznaczną dopłatą.
Co wpływa na cenę OC?
Cena ubezpieczenia OC zależy od parametrów pojazdu i danych dotyczących właściciela. Najbardziej istotne elementy to historia ubezpieczenia, wiek kierowcy, jego miejsce zamieszkania, pojemność silnika samochodu itp.
Autocasco (AC)
Ubezpieczenie Autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku kolizji z naszej winy, działania żywiołu lub kradzieży pojazdu. W razie wystąpienia szkody częściowej lub całkowitej, bogaty pakiet gwarantuje wypłatę odszkodowania w pełnym wymiarze. Ubezpieczenie AC warto dopasować do swoich preferencji, aby w razie potrzeby móc w pełni korzystać z ochrony.
Jak wybrać najlepsze Autocasco?
W ubezpieczeniu Autocasco najważniejszy jest zakres ochrony. Wybierając AC warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, sposób naprawy samochodu, amortyzację części oraz ewentualny udział własny w likwidacji szkody.
Assistance, NNW, Szyby…
Kierowcy najczęściej wybierają dodatkowe ubezpieczenie assistance, NNW, ochronę szyb i opon. Ochrona działa głównie po wypadku lub kolizji, podczas unieruchomienia pojazdu w podróży lub w sytuacji, kiedy auto wymaga naprawy na trasie. Niektóre towarzystwa oferują dodatkowe ubezpieczenia całkiem za darmo lub za niewielką opłatą, w pakiecie z obowiązkowym OC.
Dlaczego warto kupić assistance?
Z ubezpieczeniem assistance nie musisz obawiać się nagłej awarii samochodu. Zapewnia holowanie, pomoc na miejscu zdarzenia lub auto zastępcze. Bogatsze pakiety gwarantują zakwaterowanie
w hotelu, pomoc prawną lub medyczną.
Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach samochodowych?
W przypadku automatycznego przedłużenia polisy u wybranego ubezpieczyciela, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypowiedzieć obowiązującą umowę OC. Warunkiem jest równoległe wykupienie polisy w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciel musi otrzymać rezygnację listem poleconym lub w formie elektronicznej w formie skanu z własnoręcznym podpisem ubezpieczonego. Ważne aby zrobić to na dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia. W przypadku wysłania wypowiedzenia pocztą, decydująca jest data stempla pocztowego.Przedłużoną automatycznie polisę OC możesz wypowiedzieć w każdym momencie, ponosząc przy tym koszty za faktyczny okres ochrony ubezpieczeniowej – od dnia wznowienia polisy do dnia rezygnacji. Jeśli korzystasz z ubezpieczenia OC zbywcy pojazdu, polisa wygaśnie w ostatnim dniu jej obowiązywania i nie będzie automatycznie wznawiana.